понеделник, 10 март 2014 г.

AVD - Android Virtual Device - Scumbag Google

Преди време когато за пръв път тествах възможностите на емулатора включен в Android SDK-то, Google Store (по настоящем Google Play) присъстваше по подразбиране във всеки имидж който се предоставя за изтегляне от AVD-то. Сега? Сега мнението е, че правото да се използва магазина (особено за безплатните приложения) идва със закупуването на андроид устройство. Имиджите не включват "бялата торба". Отварянето на play.google.com и опита да се инсталира приложение от там води до неприятно съобщение че не сме използвали приложението (пак бялата торба) и съответно нямаме устройства добавени към акаунта въпреки че сме логнати със съответния акаунт в сайта.

Всичко това ме навежда на мисълта, че когато един производител създава устройство той си плаща на гугъл за правото да ползва андроид. Заедно с факта, че андроид е до голяма степен линук а това не се споменава официално никъде - започвам да си мисля дали парите "изкарани с пот на челата" ни, тези които даваме за да притежаваме и използваме умно устройство не са горивото за изграждане на една зла империя?
Струва си да споменем и постоянно присъстващия спам (реклами) в огромна част от приложенията.

Лично на мен започва да ми писва от тази политика която провеждат!

А сега към малко по-техническа част на тази тема.

Как да добавим бялата торба в имиджа на емулатора
Android 2.3 (защото това ми трябваше)

На налично устройство с андроид (телефона Ви например) инсталирайте стара версия на Astro File Explorer (новите които имат Cloud в името не вършат работа). От менюто изберете Tools-> Backup Application и изберете Google Store. За дестинация изберете SD картата. Това ще създаде apk файл vending.нещо.apk. Вземете този файл.

От /system/app/ вземете GoogleLoginServices.apk

Използвайте инструмент за едитване на Yaffs2 файлова система 
- Няколко варианта: yaffs-tools, kernel support или лесния вариант, свалете Yaffey и го инсталирайте на някоя Windows машина. Според доста постове Yaffey чийто сорс е наличен и използва QT може да се компилира и под Линукс, но за мен беше по-лесно да ползвам Windows за да спестя малко време с това.



Отваряте system.img с Yaffey за системата която емулирате и под /system/app импортвате 2та apk файла. Запазвате имиджа и на следващия boot имате 'бяла торба' . Логвате се и щастливо си инсталирате приложения от стора.


General hints:

- Под Linux , AVD няма подръжка за Hardware Execution Manager (HAXM).
Свалете си имидж за Intel Atom в AVD и инсталирайте libvirt с KVM. Добавете потребителя с който работите в съответните групи на libvirt и без допълнителни настройки емулатора в се ползва с хардуерна емулация. Работи супер бързо и мазно.

- Искате да снимате видео на Android 2.3 скрийна в емулатор. Няма приложение което да работи от самия Android.

Инсталирайте Аshot http://sourceforge.net/projects/ashot/

от него можете да снимате поредица от картинки и да ги свържете във видео. Решението е грозно, но за момента друго не съм намерил (под 2.3).

Същото нещо за Android 4.4 се прави с приложение което се намира на самия имидж но за това по-късно когато мога да го пробвам.


Няма коментари:

Публикуване на коментар